Czym jest kryptografia i dlaczego znalazła się na tej stronie? 

Jest to nauka, która zajmuje się tworzeniem szyfrów i kodów. Wykorzystuje się je w celu bezpiecznego komunikowania i przekazywania informacji. Właśnie z takich szyfrów składa się sieć blockchain, więc nauka ta przyczyniła się do powstania popularnych w ostatnim czasie kryptowalut. 

Kryptografia nie powstała jednak w ostatnich dziesięcioleciach. Jej początki sięgają nawet starożytności. Nasi przodkowie również chcieli bezpiecznie wymieniać się informacjami i sekretami, szanując swoją prywatność. 

Za swego rodzaju kryptografię możemy uznać choćby znaki graficzne. Starożytni ludzie wykorzystywali symbole, hieroglify, by zapisać swoje myśli, zatem były traktowane jak nasze dzisiejsze pismo. Kryptografia rozpoczyna się tam, gdzie symbole są zaszyfrowane. Ślady po zamienianiu znaków na nowe, nieużytkowane wcześniej odnaleziono w grobowcu wysokiej rangi urzędnika, datowane na około 4000-letnie. Nie kryły jednak tajemnicy, jedynie były próbą doskonalenia pisma. 

W Mezopotamii z kolei odnaleziono jednak zaszyfrowaną wiadomość dotyczącą sztuki garncarstwa i była to pierwsza oznaka, że w przyszłości ktoś zechce badać i zgłębiać metody kodowania. Pomysł pochwycili szybko przywódcy wojsk i utajnianie wiadomości przybrało najróżniejsze formy. Do tej pory korzysta się z tych rozwiązań i niejednokrotnie dobrze skonstruowane zabezpieczenie ratowało ludzkie życia. 

Rzymianie jednak opanowali jako pierwsi dosyć zaskakujący (jak na tamte czasy) system, który polegał na zapisywaniu wyrazów z przesunięciem liter o konkretną liczbę miejsc w alfabecie. Tylko osoba znająca zasadę działania kodu mogła odczytywać przekazywane wiadomości. Ten przełom z kolei w późniejszych latach stał się powodem powstania innej nauki- kryptoanalizy, która do dziś zgłębia tajniki poszczególnych szyfrów. Wraz z postępem rozwoju tej nauki, poziom zaawansowania kodów również szybko ewoluował. Ludzie tworzyli zatem nowe alfabety i tylko osoby znające je mogły przełożyć zapisane zagadkowe znaki na ichniejszy właściwy język. 

Wspominając o historii kryptografii koniecznie trzeba wspomnieć maszynę do tworzenia utajnionych wiadomości stworzoną przez Niemców. Enigma opierała się o system kołowy i służyła do przekazywania niesamowicie trudnych do rozwiązania zagadkowych treści. Zasługą Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego udało się odszyfrować maszynę, co przyczyniło się do zwycięstwa w II wojnie światowej. 

Obecnie odbywa się szyfrowanie komputerowe, najczęściej w formie 128-bitowej. Stosowana w dzisiejszych czasach kryptografia kwantowa ma wszechobecne zastosowanie. Często kryptoanalitycy nie są doceniani, jednak ich praca i próby rozwiązania kodów przyczyniają się do uszczelniania kanału utajniania danych i informacji, które dotyczą każdego z nas. 

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *